Przełom roku 2022/23 wpisał się w historię Jacht Klubu Wrocław rejsem Pod bombramem w Nowy Rok, na STS Pogoria, pod komendą kpt. Remigiusza Trzaski.
Po trzech latach udało się zrealizować przedsięwzięcie, które w roku 2020 zablokowała pandemia covid-19. W roku 2021 włoski port w Genui odmówił przyjęcia żaglowca ze względu na ciągłe zagrożenie epidemiczne w kontekście cotygodniowych wymian 50-cio osobowych załóg. Udało się za trzecim podejściem, jak to mówią, do trzech razy sztuka! Zarówno kapitan jak i większa część załogi przez te trzy lata utrzymała gotowość udziału, co jest imponujące i za to bardzo dziękujemy:)

Pogoria na pełnych żaglach

Przygoda zaczęła się w ostatnim dniu grudnia, dniu przyjazdu do Genua Aeroporto. Zaształowanie, przydział wacht, szereg szkoleń, m.in. z obsługi takielunku i pracy na rejach, środków bezpieczeństwa, alarmów związanych z bezpieczeństwem żeglugi i obsługi środków ratunkowych. A wieczorem impreza sylwestrowa, szampan i podziwianie fajerwerków z pokładu żaglowca.

READY-SET-GO! Pierwszego stycznia 2023 pierwsze wyjście na wodę, pierwsze stawienie żagli i pierwsza doba pod znakiem morskiej żeglugi – zwiastun nowej przygody, w obliczu której zmysły chłoną każdy szczegół tętniącego żywiołu bez granic!!! Ekscytujące uczucie nieskrępowanej miejskim kagańcem wolności – wie o tym każdy, kto tego doświadczył.
Następnego dnia przed południem cumowaliśmy już w San Remo. Dzień pod hasłem zwiedzania pięknego miasteczka z bogatą architekturą, piękną fauną oraz pyszną kuchnią.
We wtorek przed południem ruszyliśmy na Korsykę, 24h żeglugi i w środę weszliśmy do Calvi.
W czwartek przed południem początek kolejnego etapu w kierunku włoskiego Loano. Po południu warunki wiatrowe pozwoliły na postawienie wszystkich żagli. Niebo otulające Morze Liguryjskie rozpogodziło się, uwalniając widoki napawające zachwytem i wzruszeniem – czas wielkiego błękitu.
W piątek wiatr osłabł, ostatnie godziny rejsu przepłynęliśmy na silniku.
Calvi – Loano było najdłuższym jednorazowym przejściem, od godz. 11:00 w czwartek, do 17:00 w piątek. Każdy metr przybliżający do brzegu zapowiadał nieuchronnie pożegnanie z Pogorią. Klar na portowo i ostatnie spojrzenia z perspektywy pokładu, ostatnia na nim noc…
A w sobotę czas na zwiedzanie miasta by z końcem dnia wyruszyć w drogę powrotną.
Meta we Wrocławiu w niedzielne południe.

Śródziemnomorski styczeń zadziwił łagodnymi warunkami wiatrowymi, oscylującymi przeważnie w granicach 2-3°B, jedynie w czwartek, na etapie Calvi-Loano powiało ok. 5°B.
Warunki nautyczne pozwoliły na postawienie wszystkich żagli:
bomkliwer, kliwer, foksztaksel,
bombram, bram, marsel górny, marsel dolny, fok,
grotbombramsztaksel, grotbramsztaksel, grotsztaksel,
topsel, grot
oraz bezan.

Kilka liczb:
Termin rejsu: 31 grudnia 2022 – 7 stycznia 2023
Odwiedzone porty: Genua, San Remo, Calvi, Loano

Liczba uczestników: kapitan, kadra oficerska 4, załoga 43 + stała 3
Przepłynięte 296 mil morskich

Godziny żeglugi: 82, na żaglach 52, na silniku 30

Żeglowanie po raz kolejny STS Pogoria jest dla nas źródłem wielkiej satysfakcji i powodem do dumy a dla wielu osób z naszej załogi wyczekiwanym zwieńczeniem marzeń. Wachtowa atmosfera, zapach liguryjskiego morza i hipnotyzujące widoki – nastrój jedyny w swoim rodzaju, będzie długo nam towarzyszyć we wspomnieniach.

Dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna, z nadzieją na wspólne żeglowanie w przyszłości.