Z wielką radością zapraszamy do udziału w etapowym rejsie Operacja Błękitny Żagiel 2023!
Operacja Błękitny Żagiel jest cykliczną imprezą żeglarską, organizowaną przez wrocławski Klub Żeglarski Policjantów Wodnik. W 2022 roku odbyła się już przy współorganizacji Jacht Klubu Wrocław.

Tegoroczna, 11 – tygodniowa edycja imprezy, zaplanowana jest z udziałem środowisk żeglarskich z Wrocławia, Poznania i Nysy. Siódma edycja Operacji Błękitny Żagiel rozpocznie się 13 maja w Szczecinie, skąd pierwsza załoga wyruszy w kierunku Bergen.
Kolejne dwa dwutygodniowe etapy na odcinku Bergen-Bodo zrealizują załogi Jacht Klubu Wrocław.

Na norweskich wodach żeglować będziemy jachtem S/Y Silesia (kecz, Bruce Roberts 45).
Więcej informacji na temat jachtu >> tutaj

Etap Bergen Trondheim

• Termin 21 maja – 4 czerwca 2023
• Kapitan Anna Dobrzańska
• Koszty
Kojowe uzależnione od liczby załogantów:
przy 8 osobach załogi: 2 150 zł/os
przy 7 osobach załogi: 2 450 zł/os
Zniżka dla klubowiczów: 50 zł
Składka jachtowa: koszt prowiantu, paliwo, opłaty portowe, ubezpieczenie i dojazd (zorganizowany wspólny dojazd busem).
• Zgłoszenia i kontakt Anna Dobrzańska
e-mail: kontakt@jachtklub.wroclaw.pl
tel: +48 503 772 114

W planie rejsu jest spokojna żegluga, odwiedzenie fiordów mniejszych i większych i podziwianie uroków norweskiego wybrzeża.

Etap Trondheim Bodo (Narvik)

• Termin 4 – 19 czerwca 2023
• Kapitan Remigiusz B. Trzaska
• Koszty
Kojowe: 2 150 zł/os (przy 8 osobach załogi), płatne na konto JKW
Zniżka dla klubowiczów: 50 zł
Składka jachtowa: 700 zł + 200 € płatne do kasy jachtowej na potrzeby rejsu (prowiant, porty, paliwo, dojazd).
• Zgłoszenia i kontakt Anna Dobrzańska
e-mail: kontakt@jachtklub.wroclaw.pl
tel: +48 503 772 114

Plan rejsu: Planujemy całą załogą dotrzeć busem do Trondheim. Wyjedziemy z Wrocławia 3 czerwca (sobota) we wczesnych godzinach porannych potem czeka nas przeprawa promowa do Szwecji (Rostock-Trelleborg). Do Trondheim dotrzemy 4 czerwca (niedziela) przed południem.

W czasie dwutygodniowej żeglugi planujemy odwiedzić najpiękniejsze fiordy, poznać ślady dawnej historii zgromadzone w lokalnych muzeach, dotrzeć do niezbyt odległego archipelagu Lofotów, zobaczyć kluczowe dla regionu miejscowości, a może też zdecydować się na krótki tracking w najciekawszej okolicy. W miarę zbliżania się do koła podbiegunowego dysponować będziemy w czerwcu blisko 24-godzinnym dniem, więc ostateczna trasa zależeć będzie oczywiście od pogody i panujących warunków, ale też od naszej wytrzymałości, bo czasu na nocny odpoczynek może brakować. Stosownie do postępów żeglugi i naszego stanu będzie planowana pozostała część rejsu. Jako port końcowy brany jest pod
uwagę Bodø lub Narvik, gdzie w 18 czerwca (niedziela) w porze śniadaniowej zamienimy jacht na busa, którym przybędzie następna załoga. Powrót do Wrocławia przewidziany jest na wieczór 19 czerwca (poniedziałek).

Spowite chłodem sagi wikingów, opowieści o dzielnych łodziach wyłaniających się z labiryntu fiordów, w których surowa natura powala swoją potęgą i pięknem to świat przyciągający żeglarzy poszukujących zarówno wspaniałych pejzaży jak i miejsc będących dla nawigatorów wyzwaniem wymagającym pełnej koncentracji.

Zapraszam do wspólnego poszukiwania jednego i drugiego.