Koleżanki i Koledzy,
nasi Przyjaciel z Fundacji Otwartego Muzeum Techniki, proszą o wsparcie w każdej postaci w celu dokończenia remontu Barki Irena. Mieliśmy już okazję być w jej wnętrzu i wygląda świetnie, ale potrzeba jeszcze trochę pracy i wyposażenia. 
 
Jeżeli ktoś chce pomóc w pracach przy barce, może pomóc w kontakcie z potencjalnymi sponsorami lub sam coś dorzucić do wyposażenia, to zapraszam do poniższej lektury autorstwa prof. Stanisław Januszewski
 

„W latach 2014-2015 Fundacja Otwartego Muzeum Techniki czerpiąc ze wsparcia finansowego gminy Wrocław i pomocy materiałowej 57 przedsiębiorstw polskich i międzynarodowych z powodzeniem zrealizowała projekt odbudowy i rewitalizacji zabytkowej barki towarowej Ż-2107 (dł. 43,5 m, szer. 5,0 m), powstałej w 1936 r. w Bydgoszczy. Przysposobiono ja do roli Centrum Interpretacji Dziedzictwa śródlądowych dróg wodnych Polski, elementu Muzeum Odry FOMT, złożonego z HP Nadbór (1949), jedynego utrzymanego w kraju holownika śródlądowego, z kompletnie wyposażoną maszynownią, kotłownią, wyposażeniem pokładowym, jedynego w Polsce dźwigu pływającego DP Wróblin (1939), dwu promów samochodowo-pasażerskich (1967 i 1984), manifestując tym również potrzebę ożywienia wielkiej europejskiej drogi wodnej – Odry, przywrócenia żeglugi towarowej, umiędzynarodowienia Odry poprzez jej połączenie z morzem Czarnym i Bałtykiem, co stanowi wielkie narodowe zadanie, któremu służyć pragniemy podnosząc potrzebę ochrony i wyzyskania przez współczesnych dziedzictwa kulturowego Nadodrza, niosącego z sobą nie tylko zapis czasu przeszłego, także przesłanie i wyzwanie dla nas, współczesnych.
By barka sprostać mogła przypisywanym jej rolom zyskać winna m.in.: – zestaw komputera stacjonarnego, z dyskiem twardym rzędu 500 GB i monitorem – 2 monitory komputerowe z ekranami rzędu 22 cali – 3 laptopy z dyskami twardymi rzędu 500 GB, z ekranami rzędu 17 cali – 3 myszki radiowe – 3 systemy zasilania awaryjnego komputerów – dwa dyski, minimum 2 TR (do archiwizacji zbiorów fotografii i dokumentacji zabytków techniki) – dwa projektory multimedialne (montowane pod sufitami: jeden w ładowni dziobowej, drugi w połączonych ładowniach rufy i śródokręcia) – dwa uchwyty do projektorów multimedialnych, sufitowe, uniwersalne – dwa ekrany ścienne POP, sufitowe, o szer. ok. 2,0 m, elektryczne z pilotami – monitor interaktywny z ekranem 65 – 72 cali, z wbudowanym komputerkiem, na którym wybierać można by wyświetlanie fotografii, filmów, dokumentacji technicznej etc., albo nowoczesny telewizor z ekranem o przekątnej 72 cali (LED) – trzy monitory interaktywne z ekranami 22 i 24 cale, z wbudowanymi komputerkami, na których wybierać można by wyświetlanie fotografii, filmów, dokumentacji technicznej etc. – drukarkę laserową A-4 kolor, ze skanerem i kserokopiarką, tanią w eksploatacji – drukarkę laserową A-4, cz.-białą, tanią w eksploatacji – oprogramowanie komputerowe: Windows, Word, Corell, AutoCAD oraz: – środki na wykonanie regału, przeszklonej gabloty o łącznej długości 40 mb, w której eksponowane będą zabytkowe urządzenia związane ze statkami odrzańskimi (m.in. żyrokompasy, telegrafy, syreny p-mgłowe, lampy sygnalizacyjne) oraz modele statków odrzańskich, redukcyjne wykonane w skali 1:5 -= dysponujemy kolekcją 22 modeli), ikonografia, fotografie, dokumenty załóg statków odrzańskich). Koszt budowy takiego regały wynosi ok. 40.000,0 zł, w realiach Fundacji max. 20.000,0 zł. – środki na wykonanie regału na książki w bibliotece urządzonej na barce (ok. 15 mb półek). Koszt ok. 6.000,0 zł., w realiach Fundacji max. 3.000,0 zł. – środki na zakup kilku mebli z lat 20/30.XX w. (w stylu art.-deco) – biurko, komoda, okrągły lub ośmiokątny stolik, 3 krzesła. Koszt ok. 2500,0 zł. – środki na wykonanie jednej fototapety. Koszt ok. 800,0 zł. (drugą FOMT wykonuje ze środków własnych) Zwracamy się z prośbą o pomoc w pozyskaniu tego sprzętu i aparatury. Darczyńców honorować będziemy wpisami na stronie internetowej i w wydawnictwach Fundacji. W marcu 2016 zaprosimy Was na uroczyste udostępnienie barki społeczeństwu. Do tego czasu chcielibyśmy by barka zyskała i wyposażenie i atrakcyjną aranżację wnętrz dawnych ładowni – dzisiaj wielofunkcyjnych pomieszczeń audiowizualnych, o powierzchniach 100 i 50 m2” .
Stanisław Januszewski

Proszę o kontakt bezpośrednio z FOMT http://fomt.pl/kontakt/