Jest zima, więc czas na wycieczkę skiturową.
Wiecie, że to już będzie piąta doroczna klubowa wycieczka skiturowa?
Tym razem bazą naszej wycieczki będzie schronisko Janowa Chata w Kletnie https://www.facebook.com/JanowaChata/ Bliżej szlaku już się nie da! Mamy nadzieję, że śnieg dopisze i na skiturach w stronę Śnieżnika ruszymy spod drzwi domu. Teraz jest go mnóstwo, więc szanse mamy spore.
Standard schroniskowy, ale jakie miejsce!
Jedziemy w terminie 15-17.03.2019.
W planie przede wszystkim skitury, ale dotarły do nas informacje, że szykuje się również ekipa na biegówkach. Część szlaku przemierzymy pewnie razem.

Ważne – narty skiturowe wypożyczamy:
– we Wrocławiu http://koenigserwis.pl/wypozyczalnia
– wypożyczalnia internetowa: http://www.bjorn.ski
– w piątek wieczorem w ośrodku narciarskim Czarna Góra, należy dobrze przymierzyć sprzęt i w piątek wieczorem pochodzić w nim, aby uniknąć obtarć w sobotę! Koniecznie pożyczamy narty w piątek – dzięki temu w sobotę rano bez ruszania samochodów z miejsca noclegu pójdziemy na wycieczkę.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

Piątek 15.03.2019
Przyjazd do miejsca noclegu – schronisko Janowa Chata w Kletnie obok jaskini Niedźwiedziej https://www.facebook.com/JanowaChata/, integracja lub nocna jazda w w jednym z pobliskich ośrodków narciarskich (Czarna Góra, Lądek Zdrój, Kamienica).

Sobota 16.03.2019
8.30 Śniadanie.
Wstępny plan wycieczki – ostateczną decyzję podejmiemy na miejscu zależnie od warunków śniegowych.
9.30 Wyjście do domu na nartach w kierunku Śnieżnika.
13.00-15.00 Postój w Schronisku na Hali pod Śnieżnikiem – chętni mogą podejść na Śnieżnik (1425 m n.p.m.), ale wówczas do zjazdu sugeruję zabrać kask (lekki – skitourowy lub narciarski).
16.00 Zjazd do do Kletna.
18.00 + Obiadokolacja
19.30 Wieczorne rozmowy o skitouringu, żeglarstwie i.., a dla niewyżytych nocna jazda na zjazdówkach lub desce w jednym z pobliskich ośrodków narciarskich (Czarna Góra, Lądek Zdrój, Kamienica).

Niedziela 17.03.2019
9.00 Śniadanie.
9.30 Do wyboru: wyjście na wycieczkę na skiturach, biegówkach, nogach lub szusowanie na zjazdówkach w jednym z pobliskich ośrodków narciarskich (Czarna Góra, Lądek Zdrój, Kamienica).
17.00 Obiad
18.00 Powrót.

W razie niewystarczającej  ilości śniegu w górach – szusujemy na zjazdówkach w jednym z pobliskich ośrodków narciarskich (Czarna Góra, Lądek Zdrój, Kamienica).

 

Ubiór na skitoury
Skiturystyka przypomina trochę pieszą turystykę górską, tylko rozpiętość warunków „grzanie – chłodzenie” jest dużo większa:). – Na podejściu (zwłaszcza w słoneczne dni) zdarza się rozbierać do pasa, a na szybkie zjazdy trzeba zawsze użyć szczelnego i dość ciepłego ubioru. Zatem i tu sprawdza się świetnie zasada „na cebulkę”. – Dlatego na termoaktywną bieliznę (bluza -długi rękaw i kalesony) zakładamy tylko softshellowe nakrycie wierzchnie – super jeśli posiada kieszenie wentylacyjne, ale koniecznie bez warstwy ocieplającej! Jeśli jest bardzo zimo można dołożyć pod softshell kamizelkę lub bluzę z polaru. Warto też mieć lekką puchówkę w plecaku – szczególnie na postoje i długie zjazdy oraz jakąś lekką kurtkę membranową typu paclite. Skitourowcy to „minimaliści” kierujący się zasadą light&fast, ale oczywiście bez przesady! – Ubiór skitourowy powinien być adekwatny do zakładanej formy aktywności tj. przede wszystkim od tempa poruszania się.
Nie oczekuję tego, że na pierwszej wycieczce wszyscy będą tak profesjonalnie wyposażeni:) – Ważne jest, aby nie ubierać się jak na zjazdówki (ocieplane spodnie i kurtka narciarska, a pod tym jeszcze polar) – to główny błąd osób, które zaczynają „foczenie”!
Poza tymi podstawami ważne jest, aby zabrać 2 pary rękawic: cienkie i jednocześnie dopasowane oraz grubsze – najlepiej łapawice (dwupalcowe). Te cieńsze muszą zabezpieczyć dłonie przed chłodem na podejściach, a także podczas zdejmowania i zakładania fok. Cieplejsze przydają się zawsze gdy przemokną te pierwsze oraz podczas dłuższych zjazdów. Podobnie jest z okryciem głowy – cienka czapka termoaktywna lub komin buff odpowiednio założony na głowę na podejścia oraz grubsza na postoje i zjazdy. Warto mieć też w plecaku dodatkową suchą koszulkę do przebrania przed zjazdem.
Wszystko to oraz niezbędny prowiant, a nawet termos z czymś ciepłym, jesteśmy w stanie zapakować w niewielki plecak (do 30 litrów).
Jeszcze jednym bardzo ważnym elementem ubioru skitourowego są skarpety. – Powinny być długie, jak te narciarskie, ale cienkie! – Buty skitourowe dopasowujemy dość ciasno, aby nie obcierały nas podczas poruszania się.
Powodzenia w pakowaniu :)

« z 4 »