ZAPRASZAMY NA WYCIECZKĘ SKITOUROWĄ, KTÓRA ODBĘDZIE SIĘ W MASYWIE ŚNIEŻNIKA I GÓRACH BIALSKICH W DNIACH 16-18 marca.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

Piątek 16.03.2018

 • od 16.00 Przyjazd do miejsca noclegu – Maciejówka w Starym Gierałtowie (http://www.maciejowka.info/), integracja lub nocna jazda w w jednym z pobliskich ośrodków narciarskich (Czarna Góra, Lądek Zdrój, Kamienica).

Sobota 17.03.2018

 • 8.00 Śniadanie.
 • 8.30-9.00 Przejazd samochodami na Polanę pod Janową Górą
 • 9.15 Wyjście z Polany pod Janową Górą w kierunku Śnieżnika.
 • 12.00-13.30 Postój w Schronisku na Hali pod Śnieżnikem – chętni mogą podejść na Śnieżnik (1425 m n.p.m.), ale wówczas do zjazdu sugeruję zabrać kask (lekki – skitourowy lub narciarski).
 • 14.00 Zjazd do ośrodka narciarskiego Czarna Góra.
 • 16.00-17.00 Obiadokolacja w „Karczmie Hubertus”.
 • 17.30 Wieczorne rozmowy o skitouringu, żeglarstwie i.., a dla niewyżytych nocna jazda na zjazdówkach lub desce w jednym z pobliskich ośrodków narciarskich (Czarna Góra, Lądek Zdrój, Kamienica).

Niedziela 18.03.2018

 • 9.00 Śniadanie.
 • 9.30 Do wyboru: wyjście na skitourach  lub szusowanie na zjazdówkach w jednym z pobliskich ośrodków narciarskich.
 • 15.30 Wymeldowanie.
 • 16.00 Obiad
 • 17.00 Powrót.

KOSZTY:
nocleg –60 zł/noc

KONTAKT:
Ania Dobrzańska ania@amsnet.pl, tel:503772114
Proszę o wcześniejszą informację o chęci uczestnictwa, aby zarezerwować odpowiednią ilość noclegów.

 

W razie niewystarczającej  ilości śniegu w górach – szusujemy na zjazdówkach w jednym z pobliskich ośrodków narciarskich (Czarna Góra, Lądek Zdrój, Kamienica).

 

Ważne
narty skiturowe wypożyczamy:
– we Wrocławiu http://koenigserwis.pl/serwis
– w piątek wieczorem w ośrodku narciarskim Czarna Góra, należy dobrze przymierzyć sprzęt i w piątek wieczorem pochodzić w nim, aby uniknąć obtarć w sobotę!

Ubiór na skitoury
Skiturystyka przypomina trochę pieszą turystykę górską, tylko rozpiętość warunków „grzanie – chłodzenie” jest dużo większa:). – Na podejściu (zwłaszcza w słoneczne dni) zdarza się rozbierać do pasa, a na szybkie zjazdy trzeba zawsze użyć szczelnego i dość ciepłego ubioru. Zatem i tu sprawdza się świetnie zasada „na cebulkę”. – Dlatego na termoaktywną bieliznę (bluza -długi rękaw i kalesony) zakładamy tylko softshellowe nakrycie wierzchnie – super jeśli posiada kieszenie wentylacyjne, ale koniecznie bez warstwy ocieplającej! Jeśli jest bardzo zimo można dołożyć pod softshell kamizelkę lub bluzę z polaru. Warto też mieć lekką puchówkę w plecaku – szczególnie na postoje i długie zjazdy oraz jakąś lekką kurtkę membranową typu paclite. Skitourowcy to „minimaliści” kierujący się zasadą light&fast, ale oczywiście bez przesady! – Ubiór skitourowy powinien być adekwatny do zakładanej formy aktywności tj. przede wszystkim od tempa poruszania się.
Nie oczekuję tego, że na pierwszej wycieczce wszyscy będą tak profesjonalnie wyposażeni:) – Ważne jest, aby nie ubierać się jak na zjazdówki (ocieplane spodnie i kurtka narciarska, a pod tym jeszcze polar) – to główny błąd osób, które zaczynają „foczenie”!
Poza tymi podstawami ważne jest, aby zabrać 2 pary rękawic: cienkie i jednocześnie dopasowane oraz grubsze – najlepiej łapawice (dwupalcowe). Te cieńsze muszą zabezpieczyć dłonie przed chłodem na podejściach, a także podczas zdejmowania i zakładania fok. Cieplejsze przydają się zawsze gdy przemokną te pierwsze oraz podczas dłuższych zjazdów. Podobnie jest z okryciem głowy – cienka czapka termoaktywna lub komin buff odpowiednio założony na głowę na podejścia oraz grubsza na postoje i zjazdy. Warto mieć też w plecaku dodatkową suchą koszulkę do przebrania przed zjazdem.
Wszystko to oraz niezbędny prowiant, a nawet termos z czymś ciepłym, jesteśmy w stanie zapakować w niewielki plecak (do 30 litrów).
Jeszcze jednym bardzo ważnym elementem ubioru skitourowego są skarpety. – Powinny być długie, jak te narciarskie, ale cienkie! – Buty skitourowe dopasowujemy dość ciasno, aby nie obcierały nas podczas poruszania się.

Powodzenia w pakowaniu :)

 

« z 4 »