ZAPRASZAMY NA CIEKAWĄ WYCIECZKĘ SKITOUROWĄ, KTÓRA ODBĘDZIE SIĘ W MASYWIE ŚNIEŻNIKA W DNIACH 26-28 luty.

Większość z nas, będzie miała tego typu narty po raz pierwszy na nogach, więc nie ma co się zastanawiać, wstydzić, szukać wymówek, trzeba spróbować!

Poniżej plan wycieczki i wskazówki jak się ubrać (nie tylko dla pań ;)

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

Piątek 26.02.2016

 • od 16.00 Przyjazd do „Wichrowego Wzgórza” i.. – delikatna integracja lub nocna jazda w ośrodku narciarskim Czarna Góra.

Sobota 27.02.2016

 • 8.00 Śniadanie.
 • 8.30-9.00 Czas na dopasowanie sprzętu.
 • 9.15 Wyjście z Polany Janowa Góra w kierunku Śnieżnika.
 • 12.00-13.30 Postój w Schronisku na Hali pod Śnieżnikem – chętni mogą podejść na Śnieżnik (1425 m n.p.m.), ale wówczas do zjazdu sugeruję zabrać kask (lekki – skitourowy lub narciarski).
 • 13.30-14.30 Krótkie szkolenie z posługiwania się podstawowym sprzętem lawinowym (detektor lawinowy, sonda i łopata).
 • 14.30 Zjazd do ośrodka narciarskiego Czarna Góra.
 • 16.00-17.00 Obiadokolacja u „Główki” („Karczma Hubertus”).
 • 17.30 Wieczorne rozmowy o skitouringu, żeglarstwie i.., a dla niewyżytych nocna jazda na zjazdówkach lub desce w ośrodku narciarskim Czarna Góra.

Niedziela 28.02.2016

 • 9.00 Śniadanie.
 • 9.30 Przejazd samochodami do ośrodka narciarskiego Czarna Góra.
 • 10.00 Do wyboru: wyjście na skitourach w kierunku Śnieżnika trasą wzdłuż „Żmijowca” lub szusowanie na zjazdówkach.
 • 13.00-14.00 Postój w Schronisku na Hali pod Śnieżnikiem.
 • 14.00 Zjazd w kierunku Janowej Góry.
 • 15.30 Wymeldowanie.
 • 16.00 Obiadokolacja u „Główki” („Karczma Hubertus”).
 • 17.00 Powrót.


Noclegi: http://www.wichrowewzgorze.pl/
Koszty:
nocleg – 70 zł
śniadanie – 20 zł

Zapisy: rapacza@wp.pl lub kontakt@jachtklub.wroclaw.pl
Prosimy o wpłatę zaliczki w wysokości 100 zł na konto Klubu: 62 1300 1023 2434 0248 8000 0001

* Zarezerwowanych jest wstępnie 11 miejsc noclegowych – proszę o szybkie deklaracje uczestnictwa z informacją na ile noclegów.

Zestaw skitourowy (narty, foki, buty, kije) można wypożyczyć na miejscu https://www.facebook.com/Centrum-SkiTour-Janowa-G%C3%B3ra-%C5%9Anie%C5%BCnik-Sport-809184275822110/

W razie niewystarczającej ilości śniegu w górach – szusujemy na zjazdówkach w ośrodku narciarskim Czarna Góra!

Ubiór na skitoury
Skiturystyka przypomina trochę pieszą turystykę górską, tylko rozpiętość  warunków „grzanie – chłodzenie” jest dużo większa:).  – Na podejściu (zwłaszcza w słoneczne dni)  zdarza się rozbierać do pasa, a na szybkie zjazdy trzeba zawsze użyć szczelnego i dość ciepłego ubioru.  Zatem i tu sprawdza się świetnie zasada „na cebulkę”. – Dlatego na termoaktywną  bieliznę (bluza -długi rękaw i kalesony) zakładamy tylko softshellowe nakrycie wierzchnie – super jeśli posiada kieszenie wentylacyjne,  ale koniecznie bez warstwy ocieplającej! Jeśli jest bardzo zimo można dołożyć pod softshell kamizelkę lub bluzę z polaru. Warto też mieć lekką puchówkę w plecaku – szczególnie na postoje i długie zjazdy oraz jakąś lekką kurtkę membranową typu paclite. Skitourowcy to „minimaliści” kierujący się zasadą light&fast, ale oczywiście bez przesady! – Ubiór skitourowy  powinien być adekwatny do zakładanej formy aktywności tj. przede wszystkim od tempa poruszania się.

Nie oczekuję tego, że na pierwszej wycieczce wszyscy będą tak profesjonalnie wyposażeni:) – Ważne jest, aby nie ubierać się jak na zjazdówki (ocieplane spodnie i kurtka narciarska, a pod tym jeszcze polar) – to główny błąd osób, które zaczynają „foczenie”!
Poza tymi podstawami ważne jest, aby zabrać 2 pary rękawic: cienkie  i jednocześnie dopasowane oraz grubsze – najlepiej łapawice (dwupalcowe).  Te cieńsze muszą zabezpieczyć dłonie przed chłodem na podejściach, a także podczas zdejmowania i zakładania fok. Cieplejsze przydają się zawsze gdy przemokną te pierwsze oraz podczas dłuższych zjazdów. Podobnie jest z okryciem głowy – cienka czapka termoaktywna lub komin buff odpowiednio założony na głowę na podejścia oraz grubsza na postoje i zjazdy. Warto mieć też w plecaku dodatkową suchą koszulkę do przebrania przed zjazdem.
Wszystko to oraz niezbędny prowiant, a nawet termos z czymś ciepłym, jesteśmy w stanie zapakować w niewielki plecak (do 30 litrów).
Jeszcze jednym bardzo ważnym elementem ubioru skitourowego są skarpety. – Powinny być długie, jak te narciarskie, ale cienkie! – Buty skitourowe dopasowujemy dość ciasno, aby nie obcierały nas podczas poruszania się.

Powodzenia w pakowaniu :)

Andrzej Rapacz

« 1 z 4 »