ZAPRASZAMY NA CIEKAWĄ WYCIECZKĘ SKITOUROWĄ, KTÓRA ODBĘDZIE SIĘ W MASYWIE ŚNIEŻNIKA W DNIACH 6-8 luty.

Większość z nas, będzie miała tego typu narty po raz pierwszy na nogach, więc nie ma co się zastanawiać, wstydzić, szukać wymówek, trzeba spróbować!

Poniżej plan wycieczki i wskazówki przygotowane przez Andrzeja Rapacza, ratownika GOPR-u, który nas przeszkoli i poprowadzi w góry, także bezpieczeństwo mamy zagwarantowane :)

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

Piątek
od 16.00 Przyjazd do Międzygórza, dopasowanie sprzętu i.. – delikatna integracja :)
Sobota
8.30 Śniadanie.
9.00-9.30 Czas na dopasowanie sprzętu (dla tych którzy przyjeżdżają w sobotę).
9.45 Wyjście z Międzygórza w kierunku Śnieżnika.
12.30-13.30 Postój w Schronisku na Hali pod Śnieżnikem – chętni mogą podejść na szczyt, ale wówczas do zjazdu polecam zabrać kask (lekki lub narciarski).
13.30-14.30 Krótkie szkolenie z posługiwania się podstawowym sprzętem lawinowym (detektor lawinowy, sonda i łopata).
14.30 Zjazd w kierunku Międzygórza.
17.00 Obiadokolacja.
17.30 Wieczorne rozmowy o skitouringu, żeglarstwie i.. życiu :)
Niedziela
9.00 Śniadanie
9.30 Przejazd samochodami do ośrodka Czarna Góra
10.00 Do wyboru: wyjście w kierunku Śnieżnika na skitourach lub szusowanie na zjazdówkach.
12.00-13.00 Postój w Schronisku na Hali pod Śnieżnikiem.
13.00 Wyjście w kierunku Czarnej Góry przez Żmijowiec, Żmijową Polanę.
15.00-15.30 Podziwianie zimowych krajobrazów z wieży widokowej na Czarnej Górze.
15.30 Zjazd nartostradą do parkingu.
15.45 Oddanie sprzętu skitourowego.
16.00 Obiadokolacja u „Główki”(!).
17.00 Powrót

KOSZTY:

Noclegi  w „Willi Krokus” – Międzygórze (http://www.miedzygorze-krokus.pl/kontakt/)

Noclegi – 50zł/os (2 noclegi  – po 45zł/os).
Śniadanie – 17zł/os.

zestaw skitourowy (narty, foki, buty, kije) – 80 zł/ doba  – dostępne są na miejscu (!)
(można również wypożyczyć we Wrocławiu np. w Skalniku lub Koenig Serwis http://koenigserwis.pl/wypozyczalnia).

*Zarezerwowanych jest  tylko 14 miejsc noclegowych (możliwość  dostawienia maksymalnie 3 dostawek) –  prosimy o szybkie deklaracje uczestnictwa, a następnie o wpłatę zaliczki w wysokości 100zł na konto Klubu: 62 1300 1023 2434 0248 8000 0001 (liczy się kolejność zgłoszeń!)

Jeśli sobotnia wycieczka skitourowa nie przypadnie komuś do gustu – niedzielę można wykorzystać na zjazdówki (ośrodek Czarna Góra w odległości ok. 1 km.)

OSOBY ZAINTERESOWANE PROSIMY O KONTAKT MAILOWY : kontakt@jachtklub.wroclaw.pl
LUB TELEFONICZNY: Komandor Karol Boroń 604108143

 

Ubiór na skitoury
Skiturystyka przypomina trochę pieszą turystykę górską, tylko rozpiętość  warunków „grzanie – chłodzenie” jest dużo większa:).  – Na podejściu (zwłaszcza w słoneczne dni)  zdarza się rozbierać do pasa, a na szybkie zjazdy trzeba zawsze użyć szczelnego i dość ciepłego ubioru.  Zatem i tu sprawdza się świetnie zasada „na cebulkę”. – Dlatego na termoaktywną  bieliznę (bluza -długi rękaw i kalesony) zakładamy tylko softshellowe nakrycie wierzchnie – super jeśli posiada kieszenie wentylacyjne,  ale koniecznie bez warstwy ocieplającej! Jeśli jest bardzo zimo można dołożyć pod softshell kamizelkę lub bluzę z polaru. Warto też mieć lekką puchówkę w plecaku – szczególnie na postoje i długie zjazdy oraz jakąś lekką kurtkę membranową typu paclite. Skitourowcy to „minimaliści” kierujący się zasadą light&fast, ale oczywiście bez przesady! – Ubiór skitourowy  powinien być adekwatny do zakładanej formy aktywności tj. przede wszystkim od tempa poruszania się.
Nie oczekuję tego, że na pierwszej wycieczce wszyscy będą tak profesjonalnie wyposażeni:) – Ważne jest, aby nie ubierać się jak na zjazdówki (ocieplane spodnie i kurtka narciarska, a pod tym jeszcze polar) – to główny błąd osób, które zaczynają „foczenie”!
Poza tymi podstawami ważne jest, aby zabrać 2 pary rękawic: cienkie  i jednocześnie dopasowane oraz grubsze – najlepiej łapawice (dwupalcowe).  Te cieńsze muszą zabezpieczyć dłonie przed chłodem na podejściach, a także podczas zdejmowania i zakładania fok. Cieplejsze przydają się zawsze gdy przemokną te pierwsze oraz podczas dłuższych zjazdów. Podobnie jest z okryciem głowy – cienka czapka termoaktywna lub komin buff odpowiednio założony na głowę na podejścia oraz grubsza na postoje i zjazdy. Warto mieć też w plecaku dodatkową suchą koszulkę do przebrania przed zjazdem.
Wszystko to oraz niezbędny prowiant, a nawet termos z czymś ciepłym, jesteśmy w stanie zapakować w niewielki plecak (do 30 litrów).
Jeszcze jednym bardzo ważnym elementem ubioru skitourowego są skarpety. – Powinny być długie, jak te narciarskie, ale cienkie! – Buty skitourowe dopasowujemy dość ciasno, aby nie obcierały nas podczas poruszania się.

Powodzenia w pakowaniu :)

Andrzej

wycieczka skitourowa jacht klub wrocław